17 kwietnia 2013

Szpinakowe naleśniki z warzywnym farszem i sosem czosnkowym

Pyszne naleśniki ze szpinakiem, do których pasuje cała masa różnych farszy: brokułowy z twarożkiem, warzywny lub z kurczakiem... co kto woli! Bez względu na to, na jaki farsz się zdecyduję...jak naleśniki szpinakowe, to tylko z sosem czosnkowym! :)


Składniki na ciasto:

200 g rozdrobnionego szpinaku
2 jajka
ok. 200 g mąki
woda pół na pół z mlekiem
łyżka oleju lub oliwy
sól i pieprz do smaku

Z powyższych składników zmiksować ciasto naleśnikowe, dodając tyle mąki i płynów, aby ciasto miało konsystencję śmietanki. Smażyć na rozgrzanej patelni bez dodatku tłuszczu (olej został już dodany do ciasta). Z podanej porcji wychodzi około 9-10 naleśników.




Składniki na farsz warzywny:

1/2 białej rzodkwi
2 marchewki
1 cebula
1 słodka gruszka
50 g sera pleśniowego
2 łyżki oliwy
sól i pieprz do smaku
świeże zioła: tymianek, bazylia
opcjonalnie: ocet balsamiczny

Warzywa obrać i umyć. Poszatkować na małe kawałki. Na rozgrzanym tłuszczu zeszklić cebulę. Dodać poszatkowaną marchew i rzodkiew. Podsmażać/dusić aż trochę zmięknie (może pozostać lekko chrupiąca). Dodać poszatkowaną gruszkę i pokruszony ser pleśniowy. Mieszać aż ser się rozpuści. Doprawić solą i pieprzem. Ja dodałam również około 2 łyżek octu balsamicznego. Na koniec wsypać posiekane zioła.





Składniki na sos czosnkowy:

100 g śmietankowego serka twarogowego (najlepszy "mój ulubiony")
jogurt naturalny
2 ząbki czosnku
sól pieprz

Serek rozmieszać z jogurtem do żądanej konsystencji. Dodać posiekany lub wyciśnięty w prasce czosnek. Doprawić solą i pieprzem. Można dodać posiekanych świeżych ziół.



Przed podaniem naleśniki odgrzewam na patelni z masłem- uwielbiam podsmażane naleśniki na maśle i tą chrupiącą skorupkę która się tworzy z wierzchu! :)



Smacznego! :)

Zapiekane jabłka pod ciastem francuskim z karmelem, orzechami i rodzynkami

Składniki:

3 jabłka
1-1,5 szklanki wody
3/4 szklanki cukru
1 laska cynamonowa
3 goździki
starta skórka z pomarańczy
pół laski wanilii
garść: migdałów, orzechów laskowych i włoskich
garść rodzynek
paczka ciasta francuskiego ze sklepu
1 czubata łyżka masła
sok z połówki pomarańczy
sok z połówki cytryny



Do garnka wlać wodę, dodać cukier i wszystkie przyprawy: goździki, cynamon, skórkę z pomarańcza, ziarenka wanilii. Jabłka obrać, wyciąć gniazda nasienne i pokroić w 5 mm plastry. Dodać do gotującego się syropu i obgotować 2-3 min (najlepiej dodawać partiami, nie wszystkie na raz). Obgotowane jabłka wykładać na dno naczynia żaroodpornego. 





Orzechy i migdały grubo posiekać i uprażyć na patelni. posypać nimi pierwszą warstwę ułożonych jabłek, następnie na to wyłożyć drugą warstwę jabłek.Posypać rodzynkami.





Z pozostałego syropu zrobić pomarańczowy karmel- w tym celu dodać sok z połówki pomarańczy i cytryny. Garnek postawić na duży gaz i odparować wodę, aż syrop zgęstnieje i nabierze złocistego koloru. Na koniec dodać masło i wymieszać. Karmel wylać na ułożone w naczyniu jabłka. Gdy jabłka i karmel ostygną, całość przykryć ciastem francuskim. Aby po upieczeniu ciasto ładnie się błyszczało, posmarować z wierzchu rozmąconym żółtkiem. Można też dodatkowo posypać cukrem.



Piec w temperaturze 180*C przez około 20-25 min (aż ciasto ładnie się zarumieni. Wykładać łopatką na talerzyki. Jabłka mogą jeszcze puścić trochę soku, który można potraktować jako polewę. Gorąca tarta świetnie smakuje z zimnymi lodami waniliowymi.


Smacznego! :)

14 kwietnia 2013

Rolada ze schabu

Składniki:

2kg schabu bez kości
1 filet z piersi kurczaka
500g wołowego mięsa mielonego
1 duża marchewka
1 łodyga selera naciowego
pęczek natki pietruszki
4 łyżki oleju
sól
pieprz
2 ząbki czosnku
1 opakowanie majeranku
łyżka mąki i masła do sosu
śmietana


Kawałek schabu umyć i rozciąć tak, aby powstał jeden duży płat mięsa. Jeśli przy rozcinaniu zrobią się dziury, to ściąć trochę mięsa z najgrubszych miejsc i "załatać". Mięso lekko rozbić tłuczkiem. od strony wewnętrznej natrzeć solą, pieprzem, czosnkiem i 1 łyżką majeranku.
Filety rozciąć i poukładać na środku schabu. Marchew pokroić i ułożyć obok razem z pietruszką.



Dodać pokrojoną nać selera. Wyłożyć mięso mielone pamiętając, by zostawić około 6-7 cm bez nadzienia. Za każdym razem, gdy dokładamy mięso, doprawić je solą i pieprzem. Roladę zwinąć (zgodnie z poniższym zdjęciem zwijamy od dołu do góry, aby pas bez farszu był na zewnątrz). Całość obwiązać sznurkiem. 



Roladę z zewnątrz posolić i popieprzyć, natrzeć olejem i grubo obsypać majerankiem ze wszystkich stron. Gotową włożyć do rękawa i piec w temperaturze 180*C przez około 1h. Po godzinie worek rozciąć od góry (uważając żeby się nie poparzyć parą z worka oraz żeby nie wylać powstałego sosu). Podpiekać przez kolejne 15-20 min. 



Po upieczeniu zdjąć sznurek i pokroić w plastry. Najlepiej robi się to, gdy mięso ostygnie. Wywar powstały podczas pieczenia zlać do garnuszka i zrobić sos dodając śmietanę rozrobioną z wodą i mąką. W razie potrzeby (jeśli byłby zbyt słony) dodać wody. Na koniec dodać łyżkę masła. 




Smacznego! :)

Domowa wędlina - pieczona karkówka

Czytając etykiety ze składem wędlin w sklepach włos może się zjeżyć na głowie... Coraz trudniej są dostępne pyszne wędliny przyrządzane w tradycyjny sposób jak za dawnych lat... wędliny bez żadnych chemicznych konserwantów, polepszaczy smaku itp... Sposobem może być przyrządzenie własnej wędliny w domu- wykorzystując karkówkę lub schab... marynując mięso przez co najmniej kilkanaście godzin możemy się delektować jego smakiem bez obaw. Najlepiej smakuje na świeżo upieczonym domowym chlebku! :)

Składniki:

1kg karkówki
2 łyżki oleju
1 łyżka soli
kilka ziarenek: pieprzu, kolendry, jałowca, ziela angielskiego
2 listki laurowe
łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżka majeranku
2 ząbki czosnku



Karkówkę umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem. W miseczce z olejem wymieszać sól, czosnek i wszystkie przyprawy (przyprawy ziarniste wraz z liśćmi laurowymi utrzeć w moździerzu). Mięso dokładnie natrzeć otrzymaną mieszanką. Związać ściśle sznurkiem i zostawić przykryte folią na (co najmniej) 12 godzin w lodówce. Następnego dnia karkówkę włożyć do rękawa do pieczenia, dodać około pół szklanki wody i piec w 180*C przez około 1h. Po tym czasie rękaw rozciąć, polać karkówkę powstałym sosem i podpiec przez kolejne 15-20 min aż się ładnie zarumieni. Po upieczeniu odstawić do ostygnięcia. Usunąć sznurek i kroić na zimno ostrym nożem lub krajalnicą.





Smacznego! :)

11 kwietnia 2013

Zapiekanka makaronowa z kurczakiem


Składniki:

0,5 kg filetu drobiowego
200 g makaronu
5-6 suszonych pomidorów
100 g żółtego sera
70 g sera pleśniowego
2 łodygi selera naciowego
1 średnia cebula
3 ząbki czosnku
3 jajka
100 ml śmietany
2 łyżki oliwy z zalewy pomidorów
ulubiona przyprawa do kurczaka
sól, pieprz
świeże zioła (bazylia, tymianek, oregano)



Cebulę i seler pokroić. Czosnek posiekać lub przecisnąć przez praskę. Makaron podgotować (powinien być lekko surowy, dojdzie podczas zapiekania w piekarniku). Seler zblanszować (ja dodałam seler pod koniec gotowania makaronu, na 2 ostatnie minuty). Mięso doprawić solą, pieprzem oraz wybraną przyprawą do kurczaka. Polecam dodać 2 łyżki oliwy z zalewy pomidorów- doda mięsu fantastycznego aromatu. Na patelni rozgrzać łyżkę oliwy, podsmażyć cebulę, dodać połowę czosnku i mięso. Krótko podsmażyć razem.



Suszone pomidory pokroić, żółty ser zetrzeć na tarce, zioła posiekać. Jajka rozmącić widelcem, dodać śmietanę i połączyć razem. Wszystkie składniki zapiekanki połączyć i zalać jajkami ze śmietaną. Dokładnie wymieszać, dodać pozostały czosnek.


Całość przełożyć do żaroodpornego naczynia. Na wierzch pokruszyć ser pleśniowy. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180*C na 20-25 min. W razie potrzeby przykryć pokrywką lub folią aluminiową, aby zapiekanka nie się wysuszyła.


Po upieczeniu wyciągnąć i odstawić na 10 min przed podaniem, aby przy wykładaniu się nie rozlatywała.


Smacznego! :)

10 kwietnia 2013

Kurczak w sosie słodko-kwaśnym



Danie dla każdego amatora słodko-kwaśnych smaków. Szybkie, smaczne i tylko ze świeżych składników - zdecydowanie lepsze od gotowych sosów w słoiku czy proszku. Poniżej mój własny przepis, ale zachęcam do eksperymentowania i dodania składników według własnego gustu :) Na pewno dobrze będą się komponować takie dodatki jak kiełki bambusa, kukurydza, grzyby mun… nie bójcie się improwizować! :)


Składniki:


0,7 kg mięsa z kurczaka (filety z piersi lub z udek)

0,4 kg ananasa (użyłam świeżego, można również wykorzystać ananasa z puszki)
2 średnie marchewki
2 gałązki selera naciowego
1 średnia cebula
2 ząbki czosnku
niecała szklanka zielonej fasolki szparagowej (użyłam tej z mrożonki)
łyżeczka imbiru
łyżeczka mielonej kolendry
sól
pieprz
olej lub oliwa
ocet balsamiczny
ocet jabłkowy
cukier
mąka ziemniaczana
świeża natka kolendry
Mięso umyć i pokroić w większe kawałki. Oprószyć solą, pieprzem, imbirem oraz zmieloną kolendrą. Dodać 2 łyżki oliwy, łyżkę octu balsamicznego i odstawić na chwilę.
W tym czasie pokroić cebulę w piórka, marchewkę w wąskie i długie słupki, seler i ananasa w cząstki. Na patelni rozgrzać oliwę i podsmażyć cebulę, po chwili dodać czosnek, marchewkę, fasolkę i seler. Na osobnej patelni podsmażyć mięso, które następnie dodać do warzyw. Patelnię po mięsie zalać wodą (około pół szklanki) i podgrzać, aż wszystkie przyprawy z podsmażanego wcześniej mięsa odejdą od dna. Dolać do warzyw z mięsem. Potrawkę przykryć i dusić przez 5 min, dodać ananasa. Doprawić solą i pieprzem. Po kolejnych 5 min dodać łyżkę octu balsamicznego i octu jabłkowego. Ilość octu zależy od naszego własnego smaku. Dodać 1-1,5 łyżeczki cukru dla zrównoważenia smaku. Kiedy całość będzie już odpowiednio doprawiona, zagęścić łyżeczką mąki ziemniaczanej rozrobionej w odrobinie zimnej wody. Zagotować i wyłączyć. Na koniec dodać garść posiekanej kolendry.

Potrawkę podawać z ryżem i świeżą sałatką. U mnie sałata lodowa ze świeżą nacią selera oraz ananasem, skropiona octem balsamicznym i doprawiona zmieloną chilli.

Smacznego! :)

Faszerowana kaczka


Wyśmienita kaczka, wspaniałe danie na odświętny obiad dla całej rodziny. 

Składniki:


1 kaczka (2,5 kg)
0,4-0,5 kg wątróbki drobiowej
2 średniej wielkości jabłka
garść suszonej żurawiny
1 woreczek ugotowanej kaszy gryczanej
tymianek
majeranek
sól
pieprz

Dzień wcześniej kaczkę umyć, oczyścić i wyluzować z kości (wyluzowane części można zostawić do ugotowania rosołu). Mięso natrzeć solą, pieprzem oraz ziołami: majerankiem i tymiankiem. Odstawić do miski, przykryć folią i wstawić do lodówki.
Farsz: surową wątróbkę pokroić w drobną kostkę. Jabłka umyć, obrać i pokroić w 1,5 cm kawałki. Kaszę gryczaną ugotować. Wszystkie składniki wymieszać, dodać żurawinę. Doprawić solą, pieprzem oraz sporą garścią tymianku (najlepiej świeżego).
Kaczkę zszyć od strony szyi. Nałożyć farsz i dokładnie zaszyć z drugiej strony. Włożyć do żaroodpornego naczynia lub brytfanki i podlać bulionem drobiowym lub warzywnym. Piec pod przykryciem w temperaturze 200*C przez około 2 godziny. Na ostatnie pół godziny pieczenia naczynie odkryć, aby skóra mogła się ładnie przypiec. Po upieczeniu odstawić na 20 min przed samym podaniem.

Kaczka bardzo dobrze smakuje z tłuczonymi ziemniakami lub kaszą gryczaną. Dobrym dodatkiem jest także czerwona kapusta uduszona z jabłkami oraz konfiturą z żurawiny lub borówki.



Smacznego! :)